2016 m. kovo 23 d., trečiadienis

ŠVĖKŠNOS ROMOS KATALIKŲ BAŽNYČIOS 1686-1698 METŲ GIMIMO METRIKŲ KNYGA

       Švėkšnos Romos katalikų bažnyčios 1686-1698 metų gimimo metrikų knyga yra daug geresnės būklės nei 1652-1680 metų. Raštas daugelyje vietų aiškus ir gana lengvai įskaitomas. Rašalas mažai kur išblukęs. Šiek tiek apiplyšęs pirmas ir paskutiniai knygos lapai, ypač nuo 170 atvaizdo sunkiai įskaitomi lapai dėl paplyšusių lapų šonų bei prastesnės rašalo kokybės. Kai kur įskaityti tekstą trukdo knygos lapų surišimas virvele.
   Švėkšnoje 1686-1698 metais kunigavo du kunigai: Vladislovas Giedraitis (1660-1688) ir Stanislovas Siemaška (1688-1701). Sprendžiant pagal rašto braižą, vis dėlto knyga rašyta daugiau nei dviejų žmonių.
       Metrikų knyga prasideda įrašu:
                                                                 Anng D`ni 1686
                                                                        Januarius
2 a Petrus Stanislai Siurkaytis et Mariana Pozate de Stankiszki. Lut`es Andreas Pozatis de ibidem cum Dorothea Rązmienia Ans. Joannes Ovidatis de Lidzie.
       Knyga baigiasi metrikos įrašu:
[1698 m. birželio 19 d.] [diena neįskaitoma] Marianna Abraham Mikuzis Magdalena Rauktayte leg: Par: Joannes Plikura de Luyszaycie Marianna Mikuzayte de Mikuze.
       Knygos metrikų įrašai apima nepilną 12 metų laikotarpį.

Numeracija.
       Viso sunumeruotų lapų yra 172, rašalu 171 ir 1 pieštuku - 172 lapas. Nuo 159 atvaizdo, 158 lapo numerio prasideda numeracijos taisymai, nubraukiant, pavyzdžiui, 157 numerį ir įrašant 158.
       Pirmų knygos lapų numeracijos rašalas skiriasi nuo įrašų rašalo, todėl reikia manyti, kad knygos lapai buvo sunumeruoti vėliau, pavyzdžiui,  nurodžius tai daryti bažnyčios vizitatoriui. Bažnyčia vizituota per tą laiką buvo du kartus 1693 m. liepos 22 d. ir 1694 m. sausio 9 d. vizitatoriaus Juozapo Kazimiero Dahakovičiaus (Josephus Casimirus Dahakowicz D R P G Visitator). Apie tai skelbia įrašai šioje knygoje. Taip pat šis asmuo paliko įrašą knygos gale 1698 metais rusų rašmenimis, kad šioje knygoje yra 171 sunumeruotų lapų, knyga užantspauduota.
     Sekant knygos numeraciją pastebėta, kad trūksta 78, 114 sunumeruotų lapų. 19 ir 56 lapuose (atvaizdai 21 ir 58) apačioje trūksta lapo kampo, kuriuose trūksta po vieną įrašą iš abiejų pusių.
       112 atvaizde (lapo Nr. 113) nėra įrašų sekos tarp kairės atvaizdo įrašų ir dešinės. Skiriasi rašalas, be to dešinėje pusėje tekstas prasideda nuo žodžio vidurio (-kis). Taip pat nenuosekli dienų seka. Išvada trūksta vieno lapo.
       121 atvaizdas turi numeraciją 120a . Čia po 1693 metų spalio 16 d. atsiranda 1696 metų birželio 3 d. Atvaizdo dešinėje pusėje yra nedidelis lapas (apie pusė viso lapo), atrodo jis įrištas naujai perrišant knygos lapus. Jame ir surašyti 1696 metų įrašai bei pažymėta 120a lapo numeracija.
     145 ir 146 numeruotose lapuose (146 ir 147 atvaizdai) du kartus įrašyta Nowember 1695. 147 atvaizde vietoj šio įrašo turėtų būti December, nes vėliau 148 atvaizde seka 1696 Januarij.

Įrašai.
    1686-1698 metų metrikų knygoje įrašai pateikiami tuo pačiu principu kaip 1652-1680 metų metrikų knygoje. Metai ir mėnuo rašomi lapo centre. Diena – kairiojoje lapo pusėje. Toliau seka krikštijamo vaiko vardas, tėvo vardas, pavardė, (gyvenamoji vieta), motinos vardas ir mergautinė pavardė, įrašas apie santuokos teisėtumą (Legitimow Parenti, Coniugum,), gyvenamoji vieta. Toliau rašomi kūmai (Levantes, Lev:, Patrini): kūmino vardas ir pavardė, gyvenamoji vieta, kūmos vardas ir pavardė ir gyvenamoji vieta. Pabaigoje išvardijami liudininkai (Adstantes, Ads:, Antestis, An`s) – vyrai/vaikinai ir moterys/merginos su savo gyvenamosiomis vietomis.
      Data. Diena dažniausiai rašoma skaičiumi, pavyzdžiui, 4, 1ta, Die 12. Dažnai, kad nekartoti tos pačios dienos, tiesiog prieš sekantį įrašą rašoma Eode, Eode Die, arba trumpiniai E:D:, ED:.
     Pasitaiko, kad dienų datos tame pačiame lape ne visada būna nuoseklios. Pavyzdžiui, 120 atvaizde (lapo Nr. 120) (dešinėje) po 30 dienos seka 20 diena Todėl galima manyti, kad tai jau sekančio mėnesio diena. Ir tokiu pastebėjimų aptinkama daugiau.
      Mėnesiai kartais rašomi žodžiu, kartais įrašant skaičių, pavyzdžiui, rugsėjis – September, arba 7 ber.
     Vardai. Naujagimių vardas, kaip ir kiti - tėvų ir kūmų vardai, visada rašomi tik kanoninėmis formomis, pavyzdžiui, Catharina, Joannes, Mathaus, Andreas, Abrahamus. Vardo trumpiniai pasitaiko jau retai ir tai tik tarp suaugusiųjų – Ada, Abram.
     Pavardės. Didžioje daugumoje įrašų yra įrašytos motinų mergautinės pavardės. Pasitaiko, kad nurodoma kūmos ar liudytojos mergautinė pavardė ir kartu ištekėjusios pavardė. Pavardės su lietuviška priesaga –ayt- rašomos jau rečiau, pavyzdžiui, Dwarionayte, Gintylayte, Jokszaytis. Vyrauja sulenkintos priesagos –owna, -owa, ska, pavyzdžiui, Jurianowna, Medelanska, Golkowska. Neretai pasitaiko ir žemaitiškos (tarmiškos) pavardžių su priesaga –at-, pavyzdžiui, Gaylate, Pozatis, Leytatis. Dar pasitaiko ir netekėjusių merginų priesaga –cia, kuri susiformavo iš tėvavardžių., pavyzdžiui, Taurakicia, Sznipszlaycia.
      Dar keletas moteriškų pavardžių pavyzdžių: merginų - Bubelate, Jucayte, Kunigowna,, moterų – Stankowa, Sudziowa, Ząsitene, Aszmutiene. Sunku nustatyti moters statusą pagal priesaga –ska, pavyzdžiui, Rogielska, Niemanska.
     Kasdienėje aplinkoje ištekėjusias moteris dažnai vadindavo pagal vyro vardą, pavyzdžiui, jei vyras vardu Jonas, tai žmoną vadindavo Jonienė, Stasys - Stasienė, Petras -Petrienė. Šiose vietovėse man pačiai dar XX a. teko girdėti kaime taip kalbant senus žmones.
    Vyriškų pavardžių priklausomybę tik jaunuoliams ar vyrams atsekti sunku: Ambrasaytis, Juszkaitis, Mazolewski, Szarka, Medeyka, Bernat, Zudyns, Cirtowt, Kiezgaylo, Ligutowicz, Balsis, Jurian, Mikuzys, Szylgalis, Platuk, Jaunius, Ziogas, Wierbicki, Budriks, Pylwinski, Bubele, Skomantatis.
       Kaip matyti iš pateiktų pavardžių vyrų pavardės daug įvairesnės.
      Yra įrašų, kur vaiko tėvas nenurodytas. Kartais vietoj tėvo įvardijimo yra įrašas illegitimi thori (neteisėtai gimęs), incerti, (tėvas nežinomas), suppositio absy (pamestinukas). Pasitaiko tuščių vietų nenurodant tėvo, rečiau motinos.
      Gyvenamoji vieta. Dažniausiai gyvenamoji vieta nurodoma po motinos pavardės su žodeliu nuo (de, labai retai ex). Retai gyvenamoji vieta įrašoma po tėvo pavardės, o dar rečiau nurodomos dvi gyvenamosios vietos po tėvo ir motinos pavardžių. Jos būna skirtingos.
     Labai dažnai vietoj kūmų ir liudininkų gyvenamosios vietos įrašyti žodeliai ten pat, tas pats (eodem, ibidem), arba visi nuo (omnis de, oes de), pavyzdžiui omnes de Szalpiany, oes de Szweksny. Pasitaiko kai vienas vietovardis paaiškina kitą, pavyzdžiui, Civitate Rethowiense, Kiępie Rethowieses, Civitate Plungiany.
        Kūmai. Šioje metrikų knygoje pastebėta nauja ypatybė. Jei krikštijama mergaitė, pirma įrašoma kūma mergina/moteris, jei berniukas – jaunuolis/vyras. Šio principo stengtasi laikytis, tačiau yra ir išimčių.
        Liudininkai. Dažniausiai liudininkų būdavo 1-2. Yra krikšto įrašų ir be liudininkų, netgi vienas kitas ir be kūmų. Liudininkų skaičius su trimis liudininkais – 101, su keturiais – 25, su penkiais – 11, su šešiais – 8, su septyniais – 4, su devyniais – 1 ir su vienuolika - 1.
        Kilmės titulai. Metrikų knygoje aptinkami ir kilmės titulų įrašai, kurie yra rašomi prieš vardą.
       Vyrų/jaunuolių titulai ir jų variacijos: ponas – Dominus, knygoje rašyta D., Dnus, Dg;, kilmingas ponas – Generosus Dominus, knygoje - G: Dnus, G:D:Gnosg Dng; didžiai gerbiamas ponas – Magnificum Dominum, knygoje - Mfcg D., Mfcg Dnus, M D, M Dng; labai gerbiamas, įžymus – Perillustris, knygoje – Perilliusni Dnus Magnus (turintis aukštą kilmę, pareigybę); garsus, kilmingas – Nobilibus, knygoje – Nobilis Gdus. Kitos variacijos: Adm Rndg Dnus, M.G.Dng, Magnificg ac Gnocy Dng, Adm Dni Rondo Dno, Admdu Rdnus Dng.
        Moterų/merginų titulai knygoje: Virgine, Dna, D.V., D., MD, R:D., GD. DG:, Dnd, V.S., M Dna, G Dna, Mtsze Dna, Mtszi V. Kilminga mergina – Virgine Domina, kitų reikšmė kaip ir vyrų.


        Lyginat 1686-1698 metų metriką knygą su 1652-1680 metų metrikų knyga. Pirmoji rašyta daug tvarkingiau, geriau išlikę įrašai, bei geresnės būklės pati knyga. Mažiau neaiškių datų (diena, mėnuo, metai). Todėl 1686-1698 metų metrikų knygą galima paanalizuoti išsamiau.

3 komentarai:

  1. Pavasarinio džiaugsmo, saulės ir šilumos Jūsų namams, kantrybės ir stiprybės Jūsų daromiems darbams Švėkšnos krašto labui . Su Šv. Velykomis! Pagarbiai, Domas Ž.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Ačiū. Jums taip pat linkiu stiprybės ir prasmingų darbų.

      Panaikinti