2015 m. vasario 15 d., sekmadienis

64. KVĖDARNA



Švėkšnos RKB 1652-1680 metų gimimo metrikų knygoje vietovardis Feidanis - Feydanij, Feydanen, Feydanenses, Cheydan, Cheydanes, Cheydanen, Cheydanis, Chueydan, Chueydun, Chweytay dažniausiai rašomas su kitu vietovardžiu Gardamas. Nepavyko aptikti Feidany, Cheydany žodžių reikšmės. Tačiau XVII a. žemėlapiuose LDK teritorijoje yra pažymėta vietovė su įrašais Feydany, Queydany. To laikotarpio žemėlapiai yra labai netikslūs, jais remiantis galima spėti šią vietovę buvus į pietryčius nuo Švėkšnos, šiapus Jūros upės, tarp Tverų ir Vainuto. Žemėlapiuose pavaizduota gyvenvietė be bažnyčios. Gal būt ši vietovė priklausė karališkajai Gardamo žemei?
Gali būti ir taip, kad Feidano žemėmis buvo vadinama tam tikra senovinė teritorija, kuri apėmė dalį Gardamo, Laukstėnų, Kerdėnų žemių (kaip matyti iš knygos įrašų). Feidano pavadinimas neišliko iki mūsų dienų.
Knygoje 1661-1678 metais įvardinti 54 asmenis 27 pavardėmis. Dažniausiai minimos pavardės – Gečas (10) ir Sauspreikšis (5). Pakrikštyta 11 vaikų, iš jų – septyni berniukai ir keturios mergaitės.

Išsamus įrašų sąrašas čia.

PATIKSLINIMAS.
Remiantis šia nuoroda Feidanis  - tai Kvėdarnos miestelio, esančio Šilalės rajono savivaldybės Kvėdarnos seniūnijoje,  ankstesnis pavadinimas. Ši vietovė nuo Švėkšnos nutolusi 26 km.  XVII a. čia buvo karališkoji žemė.

6 komentarai:

  1. Manau, kad čia kalbate apie Kvėdarną. Žiūr.:
    http://www.mockus.us/optimum/deksnys/kvedarna.html

    AtsakytiPanaikinti
  2. Malonu, kad skaitomi mano įrašai. Esu visiems dėkinga už išsakytas pastabas, pataisymus ir savo nuomonę.
    Šioje srityje esu tik pradedančioji, todėl trūksta ir žinių ir patirties.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Didelis ačiū Jums už šį Jūsų darbą.

    AtsakytiPanaikinti
  4. Autorius pašalino šį komentarą.

    AtsakytiPanaikinti
  5. saunuole. o ka reisskia chweytay

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Sunku pasakyti ką galėtų tai reikšti. Kaip jau esu minėjusi metrikos knygos vietovardžiai, asmenvardžiai rašyti iš klausos, dažnai nevietinių kunigų, todėl knygoje gausu variantų netgi to pačio vietovardžio ar asmenvardžio. Galbūt reikėtų didesnį dėmesį kreipti į XVII a. žemėlapiuose esančius Kvėdarnos įvardijimus - Feydany, Queydany. Manyčiau jie tikslesni.
      Plačiau apie Kvėdarną ir jo pavadinimo kilmę : http://www.zemaitijospaveldas.eu/lt/left/zemaitija/istorija/v-juzumas-ir-jo-istorija-/kvedarna/

      Panaikinti